Gorgonzola peyniri nedir?

Gorgonzola peyniri rustik ama zarif bir görünüme sahip, lezzetli, ağızda eriyen dokusu olan, tatlı aromalı ama mistik lezzetli bir peynirdir. Adı bile heyecan vericidir.. Dünyanın ilk mavi peyniri olduğuna inanmak için yeterince sebep vardır.

Gorgonzola peynirinin ilk bulunuşu farklı hikayelerde anlatılır.

Hikayenin en romantik versiyonu, genç bir peynir ustasının dikkatini dağıtan sorunsuz bir gençlik aşkı hikayesidir ve nemli bir mahzende bir kancada gece boyunca asılı unutulan bir peynir askısı ile ortaya çıkmıştır. Ertesi gün, bu genç peynir ustası, hatasını gizlemek umuduyla, unuttuğu parçayı, yeni üretilen peynire ekledi. Haftalar sonra, peynirin merkezinde yeşilimsi bir kalıp oluştuğunu gördü. Lezzetini beğenince, bu örnek üzerine uzun uzun çalışıldı ve sonuç mükemmeldi.
Gorgonzola’nın ilk ismi Stracchino di Gorgonzola’dır, İtalyan kelimesi “yorgun” anlamına gelen stracca kelimesinden türetilmiştir, çünkü yorgun inekler dağlık araziden Gorgonzola’nın asırlardır ticaret şehri olan Lombardia’nın sulak çayırlarına döndüğü sonbaharda yapılmıştır. Bugün, Gorgonzola İtalya çapında, sadece 40 mandıra ve büyük fabrikalar tarafından sıkı kontroller altında üretiliyor.

Bazı küçük peynir üreticileri halen daha pastörize edilmemiş süt kullanır ve geleneksel “iki günlük küf” yöntemini uyguluyorlar. Bu da pirinci küf tarafından doğal olarak inoküle edilmesine izin veriyor, daha sonra sabah sağımdan pıhtıyla karıştırılıyor. Ancak, 1900’lerin ortalarından beri, çoğu Gorgonzola, pastörize süt ve mavi küf içeren “bir günlük lor” yöntemi, geleneksel peynire göre daha da fazla mavilik üreterek sütü güçlü bir lezzet oluşturmaz.

Gorgonzola büyük davullarda yapılır ve olgunlaştığı zaman, kenarlar çökmeye hazır bir nehir kıyısı gibi şişer. Kenarların etrafında, biraz grimsi olabilir – ama aşırı kurutma ve kötü kullanım anlamına geldiğinden asla kahverengi olmamalıdır.

Tadım Notları : Düzensiz ve düzensiz yayılmış çizgiler ve mavi küf parçaları zengin, kremalı peynirlere keskin, baharatlı bir tat verir. Bu, peynir İngiliz Stilton’dan daha çekici ve tatlıdır, fakat güçte benzerdir, oysa Roquefort daha güçlü, daha keskin ve biraz daha tuzludur.

Gorgonzola Peyniri Nasıl Yenir?

Cevizli somunların kalın kamalarına doldurun veya biraz krema veya mascarpone ve kızarmış fıstık ile fırınlayın, lezzete doyamayacaksınız. Güneşte kızartılmış domates, maş fasülyesi ve bal ile bir salataya atın ve balsemik soslarla zenginleştirin.

Marsala üzümünden leziz bir kırmızı şarap, hatta bir Rose ile güzel sonuç verir. Yanında biraz bal ile olduğunda müthiş sonuçlar verir.

Gorgonzola Peynir Çeşitleri